תוכנית אוגנדה – עובדות חשובות

תוכנית אוגנדה

תוכנית אוגנדה הייתה בעצם ההצעה הבריטית במזרח אפריקה, באזור שהיה בשליטה בריטית. התכנית הזו עוררה מתח רב והביאה לידי ביטוי את המחלוקות הרבות בין הזרמים השונים בציונות. היא הייתה מעין ביטוי ברור לכך שישנן לא מעט דעות מנוגדות בכל הנוגע לרעיון מהי המדינה היהודית העתידית.

הביאה לידי ביטוי את המחלוקות הקשות

כאשר כמסתכלים על תוכנית אוגנדה להקמת מדינה יהודית במזרח אפריקה, אפשר לראות כי בין הדברים העיקריים שהיא עוררה זה מצב בו המחלוקות בין זרמי הציונות רק הופכו בולטות יותר והודגשו עשרת מונים. לפיכך ניתן להבחין בצורה ברורה כי לא באמת יצא משהו מהתכנית, אך היא בעיקר עוררה פולמוס רב.

המחלוקות בין זרמי הציונות תמיד היו קיימים

דבר נוסף שחשוב ציין זה העובדה כי היום מחלוקות רבות עוד לפני שהוצעה תוכנית אוגנדה. הדבר העיקרי הוא עצם זה שהתוכנית עוררה שוב את המחלוקות והדגישה את השוני בין פערי הגישה של יהודים ציוניים מזרמים שונים.

לפיכך אפשר לומר בבירור כי התכנית לא בהכרח הביאה עמה שינוי משמעותי בהקשר של השאלה היהודית, אך היא הייתה עוד נקודה בדרך אל ההגעה למדינה היהודית בישראל בסופו של דבר. כל אחד מכם יכול לראות בבירור כי זוהי תוכנית מאוד מעניינת וכזו אשר אפשר ללמוד ממנה רבות, אך היו תכניות רבות כאלה ולא יצא מהן כלום. לאור זאת יש לומר כי מדובר בשלב חשוב למדי שכדאי ללמוד עליו וזאת כאשר חושבים על ההיסטוריה של הציונות וכל היבט אחר שיהיה קיים בדרך. קחו זאת לתשומת הלב שלכם ושימו לב כי אתם פועלים בהתאם כל עוד חושבים על העניין הזה. רק כך תרצו לגשת לנושא הזה בעצם. היו בטוחים.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אולי גם תשמחו לקרוא...